مرگبارتر دریاچه ها از ده ها بمب اتمی در آفریقا!


فرارو- دریاچه کیوو چگونه دریاچه ای زیبا که بین رواندا و جمهوری دموکراتیک کنگو در قاره آفریقا واقع شده است، آن را به بهشت ​​گردشگران تبدیل کرده است، اما این دریاچه لقب عجیبی به نام «قاتل» دارد و دلیل آن بسیار جالب است. در اعماق دریاچه منابع عظیم متان و دی اکسید کربن وجود دارد و در نزدیکی آن آتشفشان فعالی وجود دارد که هر لحظه ممکن است باعث فوران این مخزن بزرگ شود. انفجار چنین مخزنی می تواند بیش از ده ها بمب اتمی را منفجر کند و جان میلیون ها نفر را به خطر بیندازد.

به گزارش فرارو، آتشفشان کوه در ماه مه گذشته نیراگونگو در نزدیکی دریاچه، فوران آتشفشانی بزرگی رخ داد که مهندسان و کارگران نیروگاه شناور در دریاچه کیوو را به وحشت انداخت. اما این گدازه های آتشفشان نبود که آنها را به وحشت انداخت، بلکه غلظت عظیم گازهای انفجاری در دریاچه آنها را نگران کرد. این افراد کارمندان شرکت هستند کیلووات گازها از کف دریاچه برای تولید برق استخراج می شوند.

فرانسوا دارکامبو، مدیر محیط زیست KivuWatt می گوید; هزاران سال فعالیت آتشفشانی باعث انحلال متان و دی اکسید کربن در اعماق دریاچه کیوو شد. این مقدار آنقدر زیاد است که اگر در یک اتفاق نادر منتشر می شد، نابود کردن آن غیرقابل تصور بود. او اضافه کرد؛ اگر به اصطلاح فوران سنگ آهک رخ دهد، باعث انفجار عظیم گاز از آب های عمیق به سطح می شود و در نتیجه امواج بزرگ و ابرهای گاز سمی ایجاد می شود که جان میلیون ها نفر را به خطر می اندازد. یک کارشناس سیستم مرکبات یا آب شیرین به خبرگزاری فرانسه گفت: «این چیزی است که ما آن را دریاچه قاتل می نامیم.

تنها سه دریاچه از این دست در جهان وجود دارد، به استثنای دریاچه های کیوو، نیوس و مونون در شمال غربی کامرون. دو مورد آخر، فوران آتشفشان لیمنیکی را در دهه 1980 مشاهده کرد، زمانی که یک فاجعه بزرگتر Lake News بیش از 1700 نفر را با انتشار دی اکسید کربن سمی خفه کرد. اما این بلایا در یک منطقه روستایی رخ داده است، در حالی که به گفته دارچامبو، حدود دو میلیون نفر در معرض خطر یک فاجعه مشابه در دریاچه کیوو هستند. هم در رواندا و هم در جمهوری دموکراتیک کنگو، بسیاری در ترس از پتانسیل مضر دریاچه زندگی می‌کنند و داستان‌های زیادی از ناپدید شدن شناگران پس از خفه شدن یا غرق شدن در آب وجود دارد.

مرگبارتر دریاچه ها از ده ها بمب اتمی در آفریقا!

با این حال KivuWatt معتقد است که دریاچه علاوه بر این خطرات می تواند حیات بخش نیز باشد. استخراج منابع عظیم گازی از اعماق این دریاچه که البته اولین نمونه در نوع خود است، می تواند منبع عظیمی از انرژی ارزان قیمت را برای ساکنان این کشورها فراهم کند. برای رسیدن به سکوی منحصربه‌فرد کیویوات، انبوهی از لوله‌ها و شناورها، به ارتفاع یک ساختمان چند طبقه که در بخش رواندا کیویوات لنگر انداخته است، وجود دارد. مرکز با صدایی کر کننده، آب اشباع شده از دی اکسید کربن و متان را از حدود 350 متر (1150 فوت) بلند می کند.

با افزایش گازها و تغییر فشار، آب از گاز جدا می شود. پریشام نوندا، مدیر KivuWatt، گفت: “این مانند باز کردن یک بطری نوشابه است.” متان استخراج شده با لوله به تاسیسات دوم در سواحل رواندا برای تبدیل گاز به برق منتقل می شود. دی اکسید کربن نیز در عمق مناسب به داخل دریاچه پمپ می شود تا تعادل ظریف بین دو گاز به هم نخورد. این شرکت می گوید امیدوار است گاز متان را در طول زمان حذف کند تا فشار داخل دریاچه کاهش یابد و احتمالاً خطر فوران های آتشفشانی کاهش یابد.

مرگبارتر دریاچه ها از ده ها بمب اتمی در آفریقا!

با این حال، ترس از وقوع چنین فاجعه ای زمانی به وجود آمد که Nyiragongo، آتشفشان فعال در شمال کیوو در جمهوری دموکراتیک کنگو، در اوایل سال 2021 ظاهر شد. جریان گدازه 32 نفر را کشت و صدها خانه را ویران کرد، اما مشکل اصلی زلزله بود که به دنبال آن، یک ثانیه موجی از گدازه در اعماق زمین زیر دریاچه فرستاد. با افزایش تعداد زمین لرزه ها، کارمندان KivuWatt وحشت کرده بودند و هیچ کس واقعاً نمی دانست چه اتفاقی برای آنها می افتد.

یکی از گزینه ها تعطیلی موقت نیروگاه بود، اما تعلیق عملیات عواقب بدی برای رواندا خواهد داشت، زیرا این شرکت حدود 30 درصد از برق مصرفی سالانه کشور آفریقای شرقی را تامین می کند. شرکت آمریکایی ContourGlobal که مالک KivuWatt است، سرمایه گذاری در استخراج گاز و تولید برق از دریاچه KivuWatt را آغاز کرده است و وعده می دهد ظرفیت تولید خود را به سرعت چهار برابر کند. مارتین اشمیت، محقق موسسه تحقیقات آب و محیط زیست سوئیس، می گوید: «زمان تخلیه این ذخایر عظیم گاز به سرعت استخراج بستگی دارد. با این حال، حتی با وعده استخراج چهار برابری، قرن ها طول می کشد تا متان دریاچه به طور کامل خشک شود، بنابراین خطر بزرگ این دریاچه مرگبار تا سال ها باقی خواهد ماند.

منبع: Sciencealert

ترجمه: مصطفی گوروی فرارو

Hayden Phillips

عاشق قهوه بی عذرخواهی یک تمرین‌کننده اینترنتی متواضع. دوست حیوانات در همه جا.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین مشاور کنکورخبرdigital currency tutorialدانشگاهdigital currency channelGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهان